ROI - wskaźnik, czy ściema?

24 grudzień 2014 Written by 
Published in Artykuły

 

  

 

ROI - wskaźnik, czy ściema?

 

Oczywiście, ściema…. chyba, że policzysz sam. Odkąd stopa zwrotu z inwestycji stała się modnym narzędziem marketingowym w rękach oferentów oprogramowania, jej wartość wskaźnikowa spadła do zera. Żaden producent nie odważy się opublikować wskaźnika gorszego niż konkurencja. Dziś już nie wypada chwalić się ROI niższym niż 180%. Dlatego, poziomy ROI rosną niepokojąco z roku na rok i łatwo przewidzieć., że wkrótce wybuchną.  Nikomu już nie będzie się opłacało podejmować działalności gospodarczej. Wystarczy kupić system BI za 100 tys, by za 10 lat skasować 35 milionów.

 ROI

Przy próbach dokładnego policzenia ROI post factum ujawnia się ekonomiczna wersja zasady nieoznaczoności. Proces badania ma tak duży wpływ na badany obiekt, że jakość wyników staje się wątpliwa. Kiedy spróbujemy rejestrować czas i skuteczność analiz BI, użytkownicy systemu zapewne będą świadomi, że biorą udział w badaniu. Jedni będą celebrować procedury zaniżając efektywność, inni będą prężyć muskuły i osiągną wyniki, których nie da się później powtórzyć w normalnych warunkach. Co gorsza, mierzenie efektywności samo generuje koszt wpływający na wynik. Kolejną, wprawiającą w zakłopotanie okolicznością jest to, że aby zmierzyć efektywność systemu BI, powinniśmy użyć… systemu BI. Skoro tak, niech będzie jak najprostszy. 

Można się również posłużyć bardziej syntetyczną metodą porównania wskaźników finansowych sprzed i po wdrożeniu rozwiązania. Trudno jednak będzie wyodrębnić Business Intelligence spośród bardzo licznych przyczyn zmiany wyniku finansowego. Zanim dotrzemy do ROI, spróbujmy wyliczyć rentowność prostszymi metodami.  Zajmiemy się tym następnym artykule, w którym przedstawimy narzędzie do szybkiej kalkulacji rentowności wdrożenia . 

 

 © Wojciech Szyprowski, PMP

Read 5011 times Last modified on środa, 24 grudzień 2014 15:49
Rate this item
(0 votes)

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

O nas

Jesteśmy grupą niezależnych konsultantów i twórców rozwiązań informatycznych w obszarze ERP, BI, CRM, BPMS i B2B.

Dane kontaktowe

Adres:
02-078 Warszawa,
Tel:
ul. Krzywickiego 2/1
Tel:
+(48) 22 666 97 71
Kom.:
+(48) 502 728 001
Kom.:
+(48) 604 586 470
E-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Website:
www.quereo.pl

Galeria

JoomShaper